İstikrarlı Yükselişe Sahip ABD Borsası Temettü Hisseleri

Yatırımcılar dalgalı geçen 2022’de kazançlı yatırımlar peşinde koştu. Ancak ekonomik görünümdeki belirsizlik, gelecek yıl daha seçici davranılması gerektiği anlamına gelebilir. Seçici olmanın yollarından biri, temettüsünü arttıran ve piyasayı ardında bırakan, sadece tek seferlik kâr dağıtımı yapmakla kalmayıp aynı zamanda sağlıklı bir bilançoya sahip olan hisseleri bulmak.

Aşağıda belirttiğimiz hisseler 3%’ün üzerinde bir temettü getirisine ve 50%’nin altında bir kâr dağıtım oranına sahip. Bu da temettülerinin kısa vadede azalma riskinin çok düşük olduğuna işaret ediyor. Bunlar ayrıca, beş yıl bazında değerlendirildiğinde 7%’nin üzerinde yıllık hisse başına temettü artış oranları ve S&P 500’ü geride bırakan toplam getirileriyle, istikrarlı bir şekilde büyüyen hisseler. Listedeki hisseler arasında en yüksek temettü getirisine sahip olan isim, emtia fiyatlarındaki yükseliş sayesinde 8%’den fazla temettü dağıtarak yatırımcılarının yüzünü güldüren Devon Energy (DVN).

Yine de bu hisse, düzenli getiri bekleyen yatırımcılar için doğru tercih olmayabilir. Devon hisseleri 2022’de yaklaşık 40% değer kazanmasına karşın, 2020 ve 2018’de büyük düşüşler yaşamıştı.

Bunun aksine Morgan Stanley (MS) hisseleri son beş yıl boyunca yatırımcılar açısından istikrarlı bir tablo çizdi. Yatırım bankası temettü getirisini ikinci çeyrekten sonra 11% arttırdı ve 2022’deki zayıf bankacılık sektöründen kaynaklanan sıkıntıyı bir nebze de olsa hafifletti. Bununla birlikte Morgan Stanley hisseleri bu yıl fiyat bazında yaklaşık 13% değer kaybetti.

Son beş yılda en yüksek toplam getiriyi sağlayan isim, yaklaşık 20% artış kaydeden perakende devi Target (TGT). Değişen tüketici alışkanlıklarının etkileriyle boğuşan şirketin hisseleri bu yıl
“SEKTÖR ALTI PERFORMANS” göstermekle birlikte, yatırımcılar bu durumu fırsata dönüştürebilir.

FactSet verilerine göre Target hisseleri halihazırda beş yıllık ortalama vadeli F/K ortalamasının altında işlem görüyor.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir