Dolar ile Temettü Verimi Yüksek Olan 3 Şirket

Amerikan Borsası’nda temettü verimi yüksek olan 3 şirket ile hem faiz oranlarındaki artıştan hem de enflasyon karşısındaki erimeden büyük oranda sıyrılma şansınız var.

Türkiye’deki birçok banka aracılığıyla ABD Borsalarında işlem yapmak üzere hesap açabilir ve ardından temettü veren şirketlerin hisselerine yatırım yapabilirsiniz.

Sizler için ABD Borsalarındaki temettü verimi yüksek olan ve hisse grafiği de önemli potansiyel taşıyan 3 şirketi inceledik. Bu şirketlere yatırım yapmak elbette uzun vadeli olarak değerlendirilmelidir. Temettü verimi tek başına bir kar yöntemi olarak ele alınmamalıdır. Temettü dağıtımı sonrasında genellikle bu şirketler ilgili temettü verimi kadar da bir artış kaydetme potansiyeline sahiptir. Elbette temel ekonomik veriler göz önüne alındığında ilgili veri zaman içerisinde farklı bir seyir izleme potansiyeline sahip olabilir. Dolayısıyla her şirket kendi içerisinde değerlendirilmelidir.

1. TARGET

ABD’nin en büyük perakende şirketlerinden biridir. Düzenli olarak temettü dağıtımı gerçekleştirmektedir. New York Menkul Kıymetler Borsası’nda TGT kodu ile işlem gören hissenin son fiyatı 140 dolar civarında bulunuyor.

Şirket 50 yıla yakındır temettü oranını artırmaktadır. Son temettü veriminin de yüzde 3 düzeyinde olması beklenmektedir. Dolayısıyla şirketin yaklaşık 1 dolar temettü dağıtımı yapması planlıyor. Analistler Target’in önümüzdeki dönemde de potansiyelini artırmasını ve temettü verimini yükseltmesini bekliyor.

2. ABBOTT LABORATORIES

Sağlık şirketleri arasında son dönemde temettü verimini yükselten firmalardan biri de Abbott Laboratories’tir. New York Menkul Kıymetler Borsası’nda ABD kodu ile işlem gören hissenin son fiyatı 105 Dolar düzeyinde bulunuyor. Piyasa beklentisi şirketin bu dönemde yüzde 1.83 düzeyinde temettü dağıtımı yapması yönünde. Bu da sağlık şirketleri arasında en yüksek temettü oranlarından biri anlamına geliyor.

3. VISA

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Visa da dolar ile temettü almak isteyen yatırımcılar için önemli bir fırsat sağlıyor. İş kapasitesini artıran firmalardan biri olan Visa’nın V kodu ile işlem gören hisseleri 193 dolar seviyesinde bulunuyor.

Visa’nın 2022 yılı içerisinde temettü dağıtımı gerçekleştirecek. Şirketin temettü veriminin yüzde 0,79 düzeyinde olması planlıyor. Şirket bu rakam ile yüzde 22 lik bir temettü dağıtımı yapacak. Bu rakam şirketin temettü dağıtımının yıllar içerisinde yüzde 20 arttığı anlamına geliyor. Dolayısıyla enflasyon ve kur artışından zarar görmek bir yana kar elde etmek isteyenler için önemli bir fırsat sağlıyor.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir