Temettü Türleri Nelerdir? Kaç Çeşit Temettü Var?

Borsada yatırım yapan yatırımcıların büyük kısmı sadece nakit dağıtılan temettü hakkında bilgi sahibi bulunuyor. Büyük kısmı diğer temettü dağıtım çeşitleri hakkında ciddi bir bilgiye sahip değil.

Temettü yatırımcılığına başlamadan önce veya temettü verecek hisseleri araştırmadan önce temettü türleri ve çeşitleri konusunda araştırma yapmanız önerilir.

Türkiye’de bulunan şirketlerde genellikle 3 farklı temettü dağıtımı kullanılmaktadır. Bunların en çok kullanılanı elbette nakit temettü dağıtımıdır.

TEMETTÜ TÜRLERİ

Ülkemizde en çok kullanılan temettü türleri:

  1. Nakit
  2. Bedelsiz Hisse
  3. Bir Kısmı Nakit – Bir Kısmı Hisse

1. NAKİT

Türkiye’de en çok kullanılan temettü dağıtım şeklidir. Yıllık bilançosunda net kar açıklayan şirketler tarafından temettünün dağıtımı olarak tercih edilen bir temettü çeşididir. Genellikle hisse senedi fiyatı yüksek olmayan şirketler tarafından tercih edilmektedir. Bu temettü çeşidi yatırımcılar tarafından en çok takip edilen ve tercih edilen temettü çeşididir.

2. BEDELSİZ HİSSE

Nakitten sonra en çok kullanılan temettü çeşididir. Ancak son yıllarda nakit kadar kullanılmaya başlanmıştır. Yine yıllık bilançosunda net kar açıklayan şirketler tarafından genel kurul kararı ile gerçekleştirilebiliyor. Bu yöntemde genel kurul kararı ile hisse senedini elinde tutan yatırımcılara ücretsiz hisse senedi dağıtmaktadır. Nakit temettü dağıtımı ile arasında ciddi bir fark yoktur. İlgili hisseler piyasada satışa sunularak aynı şekilde nakit gelir elde edilebilmektedir.

İNCELEYİN: Temettü Nedir?

3. BİR KISMI NAKİT – BİR KISMI HİSSE

Ülkemizde çok fazla tercih edilen bir temettü dağıtım metodu değildir. Ancak zaman zaman bu yöne giden bazı şirketler bulunmaktadır. Temettü ödemelerinin bir kısmı yatırımcıların hesabına nakit olarak dağıtılırken bir kısmı da bedelsiz hisse senedi olarak verilir.

YURT DIŞINDAKİ TEMETTÜ TÜRLERİ

Yurt dışındaki birçok ülkede yukarıdaki 3 temettü türü dışında birkaç farklı temettü türü daha vardır. Bunlar:

4. MÜLKİYET TEMETTÜSÜ

Şirketlerin temettülerini çeşitli mülkiyetlerin hisseleri olarak dağıtmasıdır. Genellikle fiyatı veya geliri belli olan bir mülkiyetin haklarının dağıtılmasıdır. Şirketler bunu genellikle bedelsiz hisse ve nakit temettünün şirketin çıkarlarına tam olarak uygun olmaması durumunda tercih eder. Mülkiyet ilgili şirkete ait olduğu için işlem sonrasında şirketin piyasa değerinde mülkiyet hakkı kadar zarar gerçekleşir.

5. SENET TEMETTÜ

Bir şirketin kar elde ettiği halde karını dağıtmak için yeterli kaynağa sahip olamaması durumunda; temettüyü daha ileriki bir dönemde ödeyeceği garantisini verdiği temettü çeşididir. Senet temettü faiz içerebildiği gibi faizsiz bir erteleme de içerebilir. Kısaca

ŞİRKETLER HANGİ TEMETTÜ TÜRÜNÜ NASIL SEÇER?

Yasal olarak şirketlerin bu konuda bağlayan hiçbir madde yoktur. Şirketler o dönemde kendilerine en uygun temettü türünü seçmekte tamamen özgürdür. Ancak genellikle şirketler yatırımcılarına daha fazla güven vermek için nakit temettü dağıtımı yapmak konusunda daha istekli olurlar. Yine de temettü dağıtımı haricinde şirketlerin net kar elde ettiği halde temettü ödeme yükümlülüğü de yoktur.

Temel olarak elde edilen net karın şirketin geliştirilmesi için harcanması da şirket yatırımcıları için uzun vadeli olarak ciddi pozitif etki doğurabilecek bir etmendir. Bu nedenle yatırım yaptığınız şirketin temettü dağıtmaması durumunda ilgili net karı ne yönde kullanacağını da araştırmanız önerilir.

Temettünün dağıtımı hakkında ekstra bilgi için Temettü Süreci rehberine göz atabilirsiniz.

İNCELEYİN: Temettü Veren Hisseler

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir