Temettü Almanın Şartları Nelerdir? Temettü Almaya Hak Kazanmak

Temettü almak için yapmanız gerekenler çok spesifik değildir. Bir küçük yatırımcı olarak bile temettü almak çok kolay bir işlemdir. Temettü almanın neredeyse alım dışında ciddi bir şartı yoktur.

Temettü bir şirketin yatırımcılarına dağıttığı kar payıdır. Kar elde eden şirketlerin bu karı yatırımcıları ile paylaşması durumudur. Şirketlerde çok farklı temettü türleri vardır. Bunların her birini almak için tüm şartlar aynıdır.

Temettü almak için sahip olmanız gerekenler:

  1. 18 yaşından büyük olmak
  2. Bir bankada veya yatırım şirketinde hesap sahibi olmak
  3. İlgili kuruluşlarda yatırım hesabına sahip olmak
  4. Temettü gününde seans açılışı öncesinde hisse senedine sahip olmak

Temettü almaya hak kazanmak için ilgili adımlar dışında hiçbir şart yoktur. Bu şartları karşılayan her yatırımcı temettü almak için tüm şartlara sahiptir. Burada yatırımcıların en çok sorun yaşadığı kısım temettü gününde seans açılışı öncesinde hisseyi almaktır. Şirketlerin KAP açıklamasında; şirketin temettü dağıtımı yapacağı güne ait net bir tarih ifade edilmektedir. Ek olarak temettünün hesaplara yatırılacağı tarih de ilan edilir. Temettü almaya hak kazanmak için temettünün dağıtım yapılacağı günü dikkate almanız gerekiyor. Hisse senedinin bu gün sabah seans açılışı öncesinde elinizde bulunması gerekiyor. Bu nedenle temettü dağıtım gününden bir gün önce hisseyi almanız gerekiyor.

Örneğin, A şirketi temettüyü 6 Mart 2022’de dağıtma kararı almış olsun. Hisseden temettü almaya hak kazanmak için 5 Mart 2022’de hisse senedini satın almanız ve o gün seans kapanışına kadar satmamanız gerekiyor. Daha sonra hisseyi istediğiniz tarihte satabilirsiniz. Seans açılışında elinde hisse bulunan her yatırımcı temettü almaya hak kazanır. Dilerseniz 6 Mart 2022’de seans açılışından 1 saniye sonra bile hisseyi satabilirsiniz. Hisseden elde ettiğiniz temettü ise hesabınıza 2 mesai günü sonrasına otomatik olarak yatırılmaktadır. Kar payı avansı almak için bunun dışında bir şey yapmanız gerekmiyor.

Temettünün nakit olarak dağıtılmadığı; bedelsiz hisse olarak dağıtılması durumunda da yine 2 mesai günü sonrasında bedelsiz hisseleriniz hesabınıza aktarılır. Süreç tamamen aynıdır. (İnceleyin: Temettü Türleri)

Yatırımcılar tarafından sıklıkla sorulan bir soru da; temettü açıklaması ile temettü dağıtımı arasındaki bir günde hisseyi alırken temettüden faydalanıp faydalanmayacağıdır. Kısaca, 6 Mart 2022’de temettü dağıtacak bir şirketten temettü almaya hak kazanmak için 5 Mart 2022’de hisseyi almalı ve seans kapanışına kadar satmamalısınız. Ancak 2 Mart 2022’de hisseyi satın alıp, 4 Mart 2022’de satarsanız temettü almaya hak kazanamazsınız. Önemli olan 5 Mart 2022’de seans kapanışına kadar hisseyi elde tutmaktır. Bunun dışında ciddi bir temettü alma şartı yoktur.

Diğer detaylar için Temettü Nedir ve Temettü Süreci Nasıl İşler adlı rehberlere göz atmanızı öneririz.

İNCELEYİN: Temettü Tarihleri

Temettü almak ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlere yöneltebilirsiniz.

 

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir