Temettü İçin Ne Kadar Hisse Almalıyım?

Temettü konusunda yatırımcılar tarafından en çok merak edilen sorulardan biri de en az ne kadarlık alım yapılması gerektiğidir.

Borsa İstanbul’da bir sınırlama yoktur. 1 TL’lik hisse senedine sahip olarak da ilgili şirketin dağıttığı temettüden faydalanabilirsiniz. Elbette temettü oransal bir dağıtım modelidir. Dolayısıyla hissedeki paranız kadar temettü almaya hak kazanırsınız.

İster nakit isterseniz de bedelsiz hisse olarak temettü almak üzere şirketten hisse senedi alıyor olun. Temettü almaya hak kazanmak için alt veya üst sınır yoktur. Şirkette 1 hisse senedi olan da 1 milyon hisse senedi olan da temettü almaya hak kazanır. Temettü şartlarını gerçekleştiren yatırımcılar ilgili temettü dağıtım gününde yatırım hesaplarına temettüyü otomatik olarak alırlar.

Temettü almak için bir şirkete yatırım yapmadan önce temettü süreci hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. Temettünün oransal olarak dağıtıldığını da mutlaka öğrenin.

Örneğin, 1 TL için 0,1 TL temettü dağıtımı yapan bir şirkette; her 100 TL’lik yatırımınız için 10 TL temettü almaya hak kazanırsınız. Dolayısıyla yatırımınızın büyüklüğü ile alacağınız nakit temettü veya hisse senedi aynı oranda pozitif korelasyon vardır.

Temettü hakkında detaylı bilgiler için Temettü Nedir rehberini inceleyebilirsiniz.

İNCELEYİN: Temettü Veren Hisseler

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir