Temettü Dağıtımı Sonrasında Hisse Fiyatı Düşer Mi?

Temettü dağıtımı sonrasında hisse senedinin fiyatlarına ne olacağı yatırımcılar tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kar payı dağıtımının sabahında hisse senedi fiyatları elbette düşüş yaşamaktadır.

Temettü verileceği günün sabahında hisse senedi fiyatları temettü oranınca otomatik olarak düşürülmekte ve hisse senedi ilgili fiyattan yatırımcılara sunulmaktadır. Borsa İstanbul tarafından gerçekleştirilen işlem; şirketin olağan piyasa hareketleri öncesinde hisseden çıkan nakit düzeyince yaşanan düşüşü temsil etmektedir.

Hisse senedi fiyatları temettü dağıtımının yapılacağı günün sabahında; temettü oranının brüt düzeyince düşüş yaşar. Yatırımcılara ise Stopaj Vergisi (%15) kesintisi sonrasında net temettü ödemesi verilmektedir. Dolayısıyla temettü dağıtımının yapıldığı gün hisse senedi fiyatları brüt oranında düşerken yatırımcılara net ödeme yapılmaktadır ve bu nedenle yatırımcılar Stopaj Vergisi kadar zarar etmektedir. Elbette temettü dağıtımı yapan şirketlerin hisseleri genellikle yükseliş eğilimindedir ve ilgili düzey genellikle bir süreden sonra toparlanma eğilimi gösteriyor. Bunun aksinin yaşandığı tabloları da görmek mümkündür.

TEMETTÜ DAĞITIMI SONRASINDA DÜŞEN HİSSE FİYATLARINA ÖRNEK

ergt

Ereğli Demir Çelik hissesi 8 Mayıs 2019 tarihinde hisse başına 1.38 TL brüt temettü ödemesi yapmıştır. İlgili hisse senedi 8 Mayıs günü 1.38 TL düşükten açılmış ve gün sonunda ise 1.46 TL düşüş ile günü kapatmıştır. İlgili hissenin sadece açılışı ilgili temettünün brüt düzeyinde gerçekleşir. İşlemler daha sonra normal piyasa koşulları ile devam etmektedir. Bu nedenle hisse senedi ilgili gün düşebilir ve hatta yükselebilir de. İlgili performans şirketin uzun vadeli yatırımları ile doğru orantılıdır.

Temettüler ülkemizde genellikle nakit veya bedelsiz hisse senedi olarak dağıtılmaktadır. Temettü türlerinin tamamında da ilgili düşüş aynı oranda gerçekleştiriliyor. Temettünün nakit veya hisse olarak verilmesi ilgili düşüşün yaşanıp yaşanmaması için kıymetli değildir. Önemli olan şirketten çıkan toplam tutardır. Bu tutar ile hisse temettü sabahına düşüşle başlar.

Temettü süreci ve temettü almanın şartlarını inceledikten sonra temettü alımı doğrultusunda hareket edebilirsiniz.

İlgili süreç hakkında sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

İNCELEYİN: Temettü Veren Hisseler

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir